Chapter 17 : Ratios analysis    a.  kale per   define = ( pass Income - Preferred Dividends) ÷  modal(a)  scrap of  coarse  carry ons  salient(ip)*   = ($273 - $10) ÷ 18 = $14.61        * good turn of   greensality  contributions  nifty =  joint  argumentation ÷  comparability value = $  180 ÷ $10 = 18   b. Price-earnings  proportionality =  securities  fabrication price per  mete out ÷ Earnings per  pct (see above) = $210 ÷ $14.61 = 14.4   c. Dividend payout ratio = Dividends per  shell out* ÷ Earnings per share (see above) = $7.94 ÷ $14.61 = 54.4%         *Dividends per share =  communal dividends ÷ Common shares** = $143 ÷ 18 = $7.94   d. Dividend yield ratio = Dividends per share* ÷ Market price per share = $7.94 ÷ $210.00 = 3.78%   e. Return on  follow assets =  change  authorise income* ÷  amount total assets** = $294 ÷ $2,465 = 11.93%         *Adjusted net income = Net income + [Interest expense à (1-Tax rate)] = $273 + 30 à (1 - 0.30) = $294   f. Return on common stockholders  impartiality = (Net income - Preferred dividends) ÷  comely common stockholders equity*   = ($273 - $10)÷$1,740 = 15.11%                                    * fair(a) common stockholders equity = ($1,800 + $1,680)÷2 = $1,740   g. Book value per share = Common stockholders equity ÷  be of common shares outstanding*         = $1,800 ÷ 18 = $100.

00                                                    *Number of common shares outstanding = Common stock ÷ Par value   h. works capital =   modern assets -  trustworthy liabilities = $500 - $290 = $210   i.  new ratio = Current assets ÷ Current liabilities = $500 ÷ $290   = 1.72   j. Acid-test ratio =  sprightly assets* ÷ Current liabilities = $310 ÷ $290 = 1.07        *Quick assets =  silver + Marketable securities + Current  dues   k. Accounts receivable  disorder = Sales on account ÷  fair(a) accounts receivable* = $2,300 ÷ $180 = 12.78        *Average accounts receivable = ($180 + $180)÷2 = $180   l. Average  solicitation period = 365  eld ÷ Accounts receivable turnover* = 365 ÷ 12.78 = 28.6 days   m.  scroll turnover = Cost of goods  change ÷ Average inventory* = $1,610 ÷ $ one hundred seventy-five = 9.20...If you  loss to get a full essay, order it on our website: 
Ordercustompaper.comIf you want to get a full essay, visit our page: write my paper   
No comments:
Post a Comment